Produkty pro nákladní vozidla a autobusy

Zimní legislativa

Zima 2016/2017

Evropská legislativa pro zimní výbavu nákladních vozidel a autobusů 2018 / 2019


ZeměPředpisy pro pneumatikyPředpisy pro sněhové řetězyDalší informace

 

Albánie

 

Žádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky pro nákladní auta a autobusy.

 

Sněhové řetězy pro hnací nápravy musí být ve vozidle. Použití podle dopravních značek a podmínek.

 

Pneumatiky s hroty jsou zakázány.

Rakousko

Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu do 15. dubna. V případě nedodržení předpisů hrozí zákaz řízení nebo vysoká finanční pokuta (35 až 5 000 eur). Nákladní vozidla s celkovou hmotností > 3,5 t musejí být vybavena pneumatikami M+S alespoň na jedné hnané nápravě a minimální hloubka dezénu musí být alespoň 6 mm (smíšená konstrukce) a 5 mm (radiální konstrukce). Zimní pneumatiky jsou povinné pro autobusy (kategorie M2, M3) od 1. listopadu do 15. března.

Sněhové řetězy musí být ve vozidle alespoň pro dvě záběrové pneumatiky od 1. listopadu do 15. dubna. Platí výjimky pro autobusy veřejné hromadné přepravy. Použití na silnicích pokrytých sněhem a ledem.

Pneumatiky s hroty jsou zakázány pro vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t.

Belgie

Žádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky.
Symetrická montáž povinná pro M+S a zimní pneumatiky.

Sněhové řetězy povolené pouze na silnicích pokrytých sněhem a/nebo ledem.

Pneumatiky s hroty jsou zakázány.

Bosna-

Herzegovina

Zimní pneumatiky jsou povinné od 15. listopadu do 15. dubna u vozidel s více než 8 sedadly a pro vozidla > 3,5 t ve 2 možnostech.

Možnost 1: Pneumatiky se zimním dezénem na hnané nápravě s min. hloubkou dezénu 4 mm.

Možnost 2: Pneumatiky se standardním dezénem s min. hloubkou dezénu 4 mm, v případě zimních podmínek (např. sněhová vánice, mrznoucí déšť) musí být namontovány sněhové řetězy na hnané nápravě.

Sněhové řetězy musí být ve vozidle alespoň pro jednu hnací nápravu od 15. listopadu do 15. dubna. 

Ve vozidle musí být k dispozici lopata na sníh a pytel písku vážící mezi 25 a 50 kg. Pneumatiky s hroty jsou zakázány.

Bělorusko

Žádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky pro nákladní auta a autobusy.

Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.

Pneumatiky s hroty jsou povoleny.

Bulharsko

Od 15. listopadu do 1. března jsou povinné letní nebo zimní pneumatiky s minimální hloubku dezénu 4 mm.

Sněhové řetězy musí být ve vozidle od 1. listopadu do 31. března. Použití je povinné na horských průsmycích při označení dopravními značkami.

Pneumatiky s hroty jsou zakázány. Bez adekvátního zimního vybavení může být odmítnut vstup do země.

Chorvatsko

Zimní pneumatiky jsou povinné od 15. listopadu do 15. dubna. M+S pneumatiky jsou povinné na hnací nápravě vozidel > 3,5 t.

Sněhové řetězy jsou požadovány pro hnanou nápravu v určitých podmínkách (je-li vozidlo vybaveno pneumatikami SU).  Sněhové řetězy jsou povinné v některých regionech (Lika/Gorski Kotar).

Pneumatiky s hroty jsou zakázány. V komerčně používaných vozidlech musí být k dispozici lopata na sníh.

Česká republika

Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu do 31. března v závislosti na zimních podmínkách nebo v případě značky „zimní výbava“. Pneumatiky M+S na hnané nápravě s minimální hloubkou dezénu 6 mm jsou povinné pro vozidla s celkovou hmotností > 3,5 t.

Dopravní značky se mohou lišit. Sněhové řetězy jsou povinné, pokud je tak uvedeno na dopravním značení, na alespoň 2 záběrových kolech vozidla s 3 a více nápravami.

Pneumatiky s hroty jsou zakázány.

DánskoŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy jsou povoleny od 1. listopadu do 15. dubna.Pneumatiky s hroty jsou povoleny od 1. listopadu do 15. dubna. Pneumatiky s hroty by měly být v tomto období namontovány na všech kolech.
EstónskoZimní pneumatiky jsou povinné pro vozidla s celkovou hmotností < 3,5 t (radiální pneumatiky s min. hloubku dezénu 3 mm) od 1. prosince do 1. března (také od října do dubna v závislosti na počasí). U vozidel s vyšší hmotností nejsou vyžadovány zimní pneumatiky, avšak minimální hloubka dezénu 3 mm je povinná.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou zakázány pro vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t.
FinskoVozidla s celkovou hmotností > 3,5 t od prosince do února: na hnané nápravě hloubka dezénu min. 5 mm a na všech ostatních nápravách hloubka dezénu min. 3 mm. Zimní pneumatiky jsou povinné na hnané a řízené nápravě, avšak zákon tuto povinnost neupravuje. Ve vysvětlení jsou zimní pneumatiky definovány jako pneumatiky M+S.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou zakázány pro vozidla s celkovou hmotností > 3,5 t.
FrancieŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik. Výjimky jsou vyznačeny dopravními značkami. Zimní výbava je povinná pro vozidla jedoucí na silnicích označených značkou B26.Použití sněhových řetězů, pokud je určeno dopravním značením.Vozidla o celkové hmotnosti < 3,5 t: pneumatiky s hroty povoleny od první soboty před 11. listopadem do poslední neděle v březnu, max. rychlost 90 km/h. Vozidla s pneumatikami s hroty musí být označena samolepkou. Pneumatiky s hroty jsou zakázány pro automobily
o celkové hmotnosti > 3,5 t.
Německo

Za určitých situací v případě zimních podmínek. Vozidla s celkovou hmotností < 3,5 t musejí být od 1. ledna 2018 vybavena pneumatikami s alpským symbolem (3PMSF) na všech nápravách. Vozidla s celkovou hmotností > 3,5 t musejí být vybavena pneumatikami s alpským symbolem (3PMSF) na trvale hnaných nápravách. To platí pro pneumatiky vyrobené po 1. lednu 2018. Pneumatiky M+S vyrobené před 1. lednem 2018 budou akceptovány jako vhodné zimní vybavení do 30. září 2024. Nejpozději 1. července 2020 budou pneumatiky s alpským symbolem povinné rovněž pro přední řízené nápravy.

Použití sněhových řetězů, pokud je určeno dopravním značením. Pneumatiky s hroty zakázány.
Výjimka: trasa přes „Kleines Deutsches Eck“.

Pokuta 60 € za nevhodné pneumatiky, 80 € v případě přerušení provozu kvůli nevhodných pneumatikám, 100 € za způsobení nebezpečné situace kvůli nevhodným pneumatikám, 120 € za způsobení nehody kvůli nevhodným pneumatikám.

Plus 1 bod každá pokuta
(Flensburg Point System).

Velká BritánieŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou povoleny, pokud nedojde k poškození povrchu vozovky. Jinak hrozí vymáhání náhrady škody.
MaďarskoŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy jsou povoleny na silnicích pokrytých sněhem a ledem. Použití může být povinné z důvodu zvláštních klimatických podmínek (max. rychlost 50 km/h). V zimních podmínkách může být zamítnut vjezd pro zahraniční vozidla, pokud nemají sněhové řetězy ve vozidle.Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
IrskoŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou povoleny, max. rychlost 96/112 km/h (státní silnice/dálnice).
IslandŽádné předpisy týkající se zimních pneumatik dosud neexistují, očekává se zavedení nové technické směrnice.

ItálieŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Protismykové zařízení (např. sněhové řetězy) musí být ve vozidle.Zimní směrnice RU/1580 platí pouze pro následující kategorie vozidel: M1, N1 a O1. V případě sněžení může policie zakázat provoz na části dálnice.
KosovoŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy pro hnací nápravy musí být ve vozidle. Použití podle dopravních značek
a podmínek.
Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
Autobusy a nákladní auta musí mít ve výbavě lopatu na sníh.
Lotyšsko

Zimní pneumatiky (M+S) jsou povinné pro vozidla s celkovou hmotností < 3,5 t od 1. prosince do 1. března. Minimální hloubka dezénu 4 mm. U vozidel s vyšší hmotností nejsou vyžadovány zimní pneumatiky, avšak minimální hloubka dezénu 3 mm je povinná.

Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou povoleny, od 1. října do 30. dubna pro vozidla o celkové hmotnosti > 3.5 t.
LichtenštejnskoŽádné obecné předpisy pro zimní pneumatiky. Nicméně vyvstávají otázky odpovědnosti za způsobené škody, pokud jsou používány nevhodné pneumatiky.
Vybavení vozidla musí odpovídat povětrnostním podmínkám.
Sněhové řetězy povoleny. Nejsou nutné v údolích.
V horách dopravní značky signalizují, zda jsou sněhové řetězy povinné.
Vozidla o celkové hmotnosti > 7,5 t: pneumatiky s hroty povoleny od 1. listopadu do 30. dubna, max. rychlost 80 km/h. Všechny kola by měly být vybaveny pneumatikami
s hroty. Vozidla s pneumatikami s hroty musí být označeny samolepkou.
LitvaZimní pneumatiky jsou povinné pro vozidla s celkovou hmotností < 3,5 t od 1. listopadu do 1. dubna. U vozidel s vyšší hmotností nejsou vyžadovány zimní pneumatiky, avšak minimální hloubka dezénu 1,6 mm je povinná.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou povoleny od 1. listopadu do 1. dubna.
LucemburskoVšechny hnací nápravy na nákladních autech a autobusech musí být vybaveny zimními pneumatikami (M+S) v zimních podmínkách (sníh, led, náledí).Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
MakedónieŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy musejí být přepravovány ve vozidle od 15. října do 15. března, pokud má vozidlo namontovány pouze standardní pneumatiky.V autobusech a těžkých nákladních vozidlech musí být k dispozici lopata na sníh. Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
Černá HoraPneumatiky označené symbolem M+S nebo zimní pneumatiky jsou povinné od listopadu do dubna na silnicích, specifikovaných ministerstvem policie.
Min. hloubka dezénu 4 mm.
Sněhové řetězy pro pneumatiky na hnané nápravě musí být ve vozidle. Použití v souladu
s dopravními značkami a podmínkami.
Pneumatiky s hroty jsou zakázány. Autobusy a nákladní vozidla musí mít lopatu na sníh.
NizozemskoŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy nejsou povoleny na veřejných cestách.Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
Norsko

Vozidla s celkovou hmotností > 3,5 t musejí mít min. hloubku dezénu 5 mm od 1. listopadu do prvního pondělí po Velikonocích (včetně) (platí pro Jižní Norsko) a od 16. října do 30. dubna (platí pro Severní Norsko). Zimní pneumatiky na všech nápravách jsou povinné od 15. listopadu do 31. března. Seznam schválených zimních pneumatik najdete na www.stro.no (seznam bude 1. ledna 2019 zrušen).


Vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t musí být vybaveny sněhovými řetězy v období, kdy je
povoleno používat pneumatiky s hroty. Nákladní vozidlo s návěsem/přívěsem musí mít s sebou 7 řetězů.

Pneumatiky s hroty (průměrný přesah: 1,7 mm) jsou povoleny od 1. listopadu do první neděle po Velikonocích. V Nordland, Troms a Finnmark:  od 16. října do 30. dubna. Tahače a návěsy: pneumatiky s hroty na stejné nápravě. V případě dvojmontáže stačí na jedné pneumatice.
PolskoŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem. Na silnicích, kde jsou v zimě povinné sněhové řetězy, je odpovídající dopravní značení.Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
PortugalskoŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy dočasně povinné, pokud je uvedeno dopravním značením (stává se to pouze v nejvyšší polohách).Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
RumunskoV případě zimních jízdních podmínek jsou povinné M+S nebo zimní pneumatiky na hnací nápravě všech vozidel o celkové hmotnosti > 3,5 t a vozidla přepravující osoby (s více než 9 sedadly).Vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t musí být vybavena sněhovými řetězy, které je nutné nasadit kde to určují příslušné dopravní značky.Lopata a písek povinná pro vozidla o celkové hmotnosti > 3,5 t. Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
RuskoOčekává se zavedení nové technické směrnice. V prosinci, lednu a únoru musejí být osobní vozidla, dodávky, nákladní vozidla a autobusy vybaveny na všech nápravách pneumatikami M+S nebo pneumatikami se symbolem 3PMSF (symbolem sněhové vločky na horském štítu se třemi vrcholy). Minimální hloubka dezénu: 4 mm.Sněhové řetězy jsou doporučené, nikoli však povinné.Pneumatiky s hroty jsou zakázány v letních měsících (červen, červenec, srpen).
SrbskoPneumatiky označené symbolem M+S nebo zimní pneumatiky jsou povinné od listopadu do dubna. Min. hloubka dezénu 4 mm. Použití podle dopravních značek a podmínek.Sněhové řetězy pro hnací nápravu musí být ve vozidle. Použití podle dopravních značek
a podmínek.
Pneumatiky s hroty jsou zakázány. Autobusy a nákladní auta musí mít ve výbavě lopatu na sníh.
SlovenskoZimní/M+S pneumatiky jsou povinné pro nákladní vozidla s celkovou hmotností > 3,5 t od 15. listopadu do 31. března na hnané nápravě (min. hloubka dezénu 3 mm).  Sněhové řetězy musí být ve vozidle. Použití podle dopravních značek a podmínek.Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
Slovinsko

Od 15. listopadu do 15. dubna pro vozidla > 3,5 t existuje povinnost ve 2 možnostech:

Možnost 1: Pneumatiky se zimním dezénem alespoň na hnané nápravě s min. hloubkou dezénu 3 mm.

Možnost 2: Pneumatiky se standardním dezénem, v případě zimních podmínek musí být namontovány sněhové řetězy na hnané nápravě.

Sněhové řetězy musí být ve vozidle o celkové hmotnosti > 3,5 t, pokud nemá namontovány
žádné zimní pneumatiky.

Pneumatiky s hroty jsou zakázány.
ŠpanělskoVysokohorské silnice s červeným označením (15/TV-87): Autobusy mohou jezdit s pneumatikami se symbolem 3PMSF (symbolem sněhové vločky na horském štítu se třemi vrcholy) na všech kolech a s minimální hloubkou dezénu 4 mm. Nákladní vozidla s celkovou hmotností mezi 3,5 t a 7,5 t pouze pro sběr odpadků, přepravu potravin a asistenční vozidla mohou jezdit se zimními pneumatikami na všech kolech s min. hloubkou dezénu 4mm. Ostatním nákladním vozidlům není jízda povolena.Vysokohorské silnice s červeným označením (15/TV-87): Sněhové řetězy pro vozidla s celkovou hmotností mezi 3,5 t a 7,5 t a autobusy, jestliže nejsou namontovány zimní pneumatiky.Použití pneumatik s hroty o délce až 2 mm je povoleno na zasněžených silnicích.
Švédsko

V zimních podmínkách je minimální hloubka dezénu 5 mm pro všechny pneumatiky s výjimkou návěsů. Zimní pneumatiky s označením M+S jsou povinné na hnané nápravě vozidel s celkovou hmotností > 3,5 t od 1. prosince do 31. března. Seznam schválených zimních pneumatik pro hnanou nápravu naleznete na www.stro.se (seznam bude 1. ledna 2019 zrušen). Pro zimní pneumatiky na období 2019/2020 byla ohlášena změna včetně přechodu na pneumatiky s označením 3PMSF. Podrobnosti dosud nebyly potvrzeny.

Je doporučeno vozit sněhové řetězy ve vozidle.Pneumatiky s hroty jsou povoleny od 1. října do 15. dubna. V závislosti na povětrnostních podmínkách může být toto období prodlouženo.  Maximálně 50 hrotů na obvodový metr pneumatiky vyrobené po 1. červenci 2013. Prosím informujte se o výjimkách pro konkrétní silnice.
ŠvýcarskoŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik. V zimních podmínkách (např. v alpských průsmycích) mohou platit místní předpisy. V případě nehody na letních pneumatikách v zimních podmínkách nese řidič odpovědnost. Pouze pneumatiky s označením 3PMSF jsou považovány za vhodné pneumatiky do zimních podmínek. Minimální hloubka dezénu pro zimní pneumatiky 1,6 mm, doporučená hloubka dezénu 4 mm.Pokud orgány oznámí povinnost sněhových řetězů, jsou povoleny pouze sněhové řetězy. Použití sněhových řetězů podle příslušných dopravních značek a podmínek (nemusí platit pro vozidla s pohonem čtyř kol).Pneumatiky s hroty jsou povoleny pro vozila s celkovou hmotností > 7,5 t od 1. listopadu do 30. dubna na zasněžených silnicích. Max. rychlost 80 km/h. Pneumatiky s hroty musí být označeny nálepkou 80 km/h. 
Turecko

Používání zimních pneumatik je povinné od 1. prosince do 1. dubna. V případě změny průměrných teplot oznámí místní guvernér zpřísnění opatření užívání zimních pneumatik. Je povinné používat zimní pneumatiky na hnaných nápravách nákladních vozidel a na všech nápravách menších užitkových vozidel, minibusů a osobních aut. Každá pneumatika vyměněná během jízdy musí být nahrazena zimní pneumatikou. Zimní pneumatiky s označením M+S symbolem, alpským symbolem nebo oběma symboly na bočnici. Zimní pneumatiky mají mít hloubku dezénu minimálně 4 mm pro nákladní automobily a autobusy a 1,6 mm menší užitková vozidla a osobní auta.

Používání sněhových řetězů na vozidle nezbavuje řidiče povinnosti používat zimní pneumatiky.Pouze pneumatiky s hroty mohou nahrazovat na ledu zimní pneumatiky.
Hloubka dezénu by měla být měřena od středu dezénu. 
UkrajinaŽádné obecné předpisy týkající se zimních pneumatik.Sněhové řetězy povoleny pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem.Pneumatiky s hroty jsou povoleny.


V současné době nám nejsou známá obecná pravidla pro zimní pneumatiky / předpisy pro sněhové řetězy pro nákladní auta v následujících zemích: Kypr, Řecko, Malta. Prosím seznamte se s dopravními předpisy v jednotlivých zemích pro speciální pravidla na používání sněhových řetězech a pneumatik s hroty.

I přes pečlivé prozkoumání nemůžeme zaručit, že údaje jsou správné a úplné.

Matador - značka skupiny Continental.